Unikankare Turun keskiaikaisilla markkinoilla to-su 30.6.-3.7.2022

Parin vuoden tauon jälkeen on taas ihanaa palata tuttuihin markkinatunnelmiin Vanhalle Suurtorille! Unikankareen tanssijat esiintyvät tuttuun tapaan ja seuran kojulla esitellään käsityötekniikoita ja kerrotaan seuran toiminnasta.

Tanssiesitykset pidetään yhdessä vanhan musiikin yhtye Muskotin kanssa la klo 12.15 ja 15.15 sekä su klo 12.15 ja 16 Teinin oluttuvassa. Esitysten lisäksi seuran kojulla pidetään tanssityönäytöset to ja pe klo 18.

Työnäytösalueella sijaitsevalla kojulla esitellään markkinoiden aikana mm. kinnasneulan käyttöä, lautanauhan ja hiusverkon tekoa sekä erilaisia kirjontatekniikoita. Kerromme myös keskiaikaseuran toiminnasta ja kuinka siihen pääsee mukaan. Tervetuloa!

Linkki Turun keskiaikaisten markkinoiden verkkosivuille

%d bloggers like this: