Unikankare Turun keskiaikaisilla markkinoilla to-su 30.6.-3.7.2022

Parin vuoden tauon jälkeen on taas ihanaa palata tuttuihin markkinatunnelmiin Vanhalle Suurtorille! Unikankareen tanssijat esiintyvät tuttuun tapaan ja seuran kojulla esitellään käsityötekniikoita ja kerrotaan seuran toiminnasta.

Tanssiesitykset pidetään yhdessä vanhan musiikin yhtye Muskotin kanssa la klo 12.15 ja 15.15 sekä su klo 12.15 ja 16 Teinin oluttuvassa. Esitysten lisäksi seuran kojulla pidetään tanssityönäytöset to ja pe klo 18.

Työnäytösalueella sijaitsevalla kojulla esitellään markkinoiden aikana mm. kinnasneulan käyttöä, lautanauhan ja hiusverkon tekoa sekä erilaisia kirjontatekniikoita. Kerromme myös keskiaikaseuran toiminnasta ja kuinka siihen pääsee mukaan. Tervetuloa!

Linkki Turun keskiaikaisten markkinoiden verkkosivuille

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: